Dlaczego Makuch rzepakowy to dobry wybór?
Skład kwasów tłuszczowych występujących w makuchu rzepakowym zachowuje wszystkie korzystne cechy oleju rzepakowego zawierającego moc kwasów nienasyconych, zwłaszcza kwasu oleinowego. Składnik ten (tj. kwas oleinowy) wpływa na zmniejszenie poziomu cholesterolu w tkankach zwierząt, a więc zakłada się, że bogate w niego produkty mają korzystny wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu w wyrobach zwierzęcych. Olej rzepakowy uznawany jest obecnie za najlepszy typ tłuszczu w diecie.
Makuch i jego bogata zawartość kwasów tłuszczowych
Według danych zawartych w normach paszowych średnia zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych w kilogramie paszy wynosi aż 34 g w przypadku makuchu rzepakowego. Dla porównania, w śrucie poekstrakcyjnej sojowej jest to zaledwie 10 g. Makuchy rzepakowe wypadają także korzystniej w zawartości włókna surowego (9,5-12% w porównaniu ze śrutą sojową, która zawiera jedynie 5-6% tego składnika). Wyniki badań potwierdzają korzystną możliwość zastąpienia poekstrakcyjnej śruty sojowej makuchem rzepakowym.
Wartościowa pasza dla bydła – makuch rzepakowy
Pożywienie dla zwierząt powinno zawierać wartościowe składniki odżywcze. Makuch rzepakowy dla bydła to pasza wysokobiałkowa bogata w tłuszcze, węglowodany, a także sole mineralne, dzięki czemu stanowi łatwo przyswajalne źródło energii. Zawartość białka ogólnego w oferowanym produkcie może się wahać od 31 do 34%, a tłuszczu – od 9 do 12%. W przypadku pokarmów wysokiej jakości, takich jak makuchy rzepakowe, producent przykłada szczególną uwagę do ich naturalnego składu. Dlatego też zawiera on niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe potrzebne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju zwierząt.